Vistijd garnalenkotters in de zomer beperkt


Uitgegeven op 06-03-2010 om 12:15  |  link

DEN OEVER - Voordat het nieuwe garnalenmanagementplan wordt aangeboden aan FCI, zal het eerst nog worden besproken met natuur- en milieuorganisaties als de Waddenvereniging en Stichting De Noordzee. Het is deze week naar alle garnalenvissers verzonden. Officile publicaties gaan in de toekomst via de gezamenlijke website www.crangon.nl EMMELOORD/DEN OEVER De vistijd voor garnalenkotters in twaalf zomerweken wordt teruggebracht van de huidige 1.200 tot maximaal 840 uur. Het staat in het nieuwe uitgedunde Managementplan MSC Garnalenvisserij, een compromisstuk voor samenwerking tussen de Nederlandse garnalen-POs.



Vorig jaar februari ontvingen alle garnalenvissers al een door de zogeheten Kopgroep MSC in elkaar gezet en door PO-bestuurders akkoord bevonden managementplan. Dat plan was ook goedgekeurd door de natuurorganisaties. Het zou niet meer en niet minder dan een revolutie in de garnalenvisserij betekenen.

Tegen de verwachting van bestuurders uit de kopgroep in, kwam er onderhuids veel weerstand van de vissers tegen de beperkingen in het gedetailleerde managementplan. Duidelijk werd dat er van zuid tot noord geen draagvlak in de achterban voor was. En ook het certificeringsbureau FCI dat in de arm is genomen voor het al zo lang gewenste MSC-label had vragen. Want je kan wel in een managementplan allemaal opnemen dat je precies gaat noteren waar en hoe lang je vist, hoeveel je vangt en bijvangt en hoeveel brandstof je gebruikt, maar wat is de waarde ervan als het niet valt te controleren? Vrij vertaald kwam de kritiek hierop neer: geen sprookjes opschrijven!

De PO-Vissersbond en de (nieuwe) PO-Garnalen gingen opnieuw aan tafel om het managementplan te herschrijven. Te ontdoen van ballast. Alles wat niet strikt nodig is voor het MSC is er uitgehaald. Het ging niet zonder discussie. Maar na een jaar vertraging in het MSC-traject is er nu toch overeenstemming over een gezamenlijk garnalenmanagementplan inclusief boetereglement. De nieuwe versie werd afgelopen week aan de vissers gepresenteerd. Nieuw is dat de vistijd in de zomer ingekort wordt. Met behulp van een black-box aan boord moet dat gehandhaafd worden.

De dagenregeling voor garnalenvisserij in Duitse en Deense wateren (9 etmaal per 14 dagen) wordt aangevuld met een urenregeling: maximaal 200 uur per 14 dagen, terwijl dit 216 uur waren voor kotters in de Sylt. In Nederlandse wateren en het Eemsgebied blijft het weekendverbod van kracht met een maximale visweek van 100 uur.

Om de (bij)vangst van (te) kleine garnalen te beperken, wordt in de zomermaanden (week 24 tot en met 35) de visweek teruggebracht van 100 naar maximaal 84 uur. Bovendien worden vissers verplicht twee stilligweken in te lassen. Kortom: in die twaalf weken mag niet meer dan 840 uur worden gevist.

Ontheffing van de zeeflapverplichting wordt in vier jaar tijd afgebouwd van acht naar nul weken. IMARES zal doorlopend de discards registreren. Het maximum percentage ziftsel van 15 procent moet sinds afgelopen najaar al worden geregistreerd.

Naleving en controle van het motorvermogen van 300 pk blijven vooralsnog ongewijzigd. Het is wel de ambitie dat er binnen twee jaar gestart wordt met het permanent vastleggen van de pks op de schroefas. Er wordt onderszocht of het meten van het motorvermogen ook mogelijk is met de black box. Geschrapt is de oorspronkelijke passage dat minimaal vijf keer per jaar het motorvermogen gecontroleerd zal gaan worden en dat meetresultaten voor iedereen toegankelijk zijn.

Bovenwettelijke afspraken worden gecontroleerd door een inspecteur namens de Coperatieve Visserij Organisatie. De CVO is de zogeheten MSC-certificaathouder en is speciaal opgericht voor samenwerking van POs op het terrein van certificering conform de standaarden van het Marine Stewardship Council.

(bron: visserijnieuws)
Archiefbericht:
Dit artikel is gepubliceerd op 06-03-2010 en kan niet meer actueel zijn.
(advertentie)
Architecten- en ingenieursbureau W.A. De Herder bna vof
Actueel...
11-11-2025 Sinterklaas zaterdag als eerste in Den Oever
11-11-2025 Nieuwe spuisluizen Den Oever voor het eerst open
11-11-2025 Stoomboot weer picobello door Luyt
11-11-2025 Open repetitie bij toneelvereniging Succes
11-11-2025 Lampionnenkeuring bij de Wieringer IJssalon in Westerland
11-11-2025 Kinderrechtenwandeling in Schagen
10-11-2025 Lampionnenkeuring
10-11-2025 Wonen Plus Welzijn
09-11-2025 50 jaar tandartspraktijk aan de Jupiterstraat
09-11-2025 Vanmiddag Succes-Callantsoog
09-11-2025 Bakkerij Dunselman viert 165 jaar vakmanschap, lef en noord-hollandse nucht...
09-11-2025 Albumpresentatie De Vrolijke Nootjes
08-11-2025 Kleindierenshow Nut en Genoegen
08-11-2025 Enquête over de toekomst van Hippolytushoef
08-11-2025 Burgemeester Rian van Dam wil graag met vrouwen in gesprek
08-11-2025 Zwangerschapscursus onder leiding van Nynke Gemser
07-11-2025 Nieuwe column Pink: Speculaaspop
07-11-2025 Binnenbrand in bushokje
07-11-2025 Grote Clubactie verbreekt opnieuw record
07-11-2025 Inzamelingsactie Sint voor ieder kind: geef speelgoed een tweede leven
07-11-2025 Meedenken over de nieuwe inrichting van de Koningstraat en de Elft
07-11-2025 Kilkennys in het Vikingschip
07-11-2025 Koken met Magda
07-11-2025 Goede buren
07-11-2025 Nieuwe vorm van oplichting
07-11-2025 Veiligheidsbijeenkomst voor Ondernemers
06-11-2025 Overleden de heer Jaap Bood
06-11-2025 Dankbetuiging mevrouw De Smit - Derks
06-11-2025 Oeverheerlijk gaat weer open!
06-11-2025 👥 Kerkdiensten en activiteiten 👥
(advertentie)
Occasions
Toyota C-HR 1.2T Dynamic
€ 16.245,-

Verkocht Kia Picanto 1.0 CVVT Summer Edition
€ 0,-

Algemeen nieuws: