Eén van de grootste rampenoefeningen in Den Oever
Uitgegeven op 16-09-2009 om 11:10  |  link  |  bewaar  |  print

DEN OEVER In Den Oever zijn de voorbereidingen voor één van de grootste rampenoefeningen van Nederland in volle gang.

Tijdens de oefening FloodEx, op 23 en 24 september, wordt gedaan alsof heel West-Nederland is overstroomd. Honderden hulpverleners uit binnen- en buitenland zetten een massale reddingsactie in gang. (Bron RTVNH)

Over FloodEx
Subtitel: Testen van internationale bijstand tijdens ergst denkbare overstroming
Noodzakelijk
Natuurrampen als overstromingen kennen geen grenzen en kunnen meerdere landen op hetzelfde moment treffen. Wanneer een dergelijk scenario werkelijkheid wordt is hulpverlening op Europees niveau noodzakelijk. Operationele voorbereiding en het oefenen van dergelijke scenario’s is daarom van groot belang. Grondig voorbereid zijn op een overstromingsramp is essentieel. De afgelopen jaren is hier in Nederland hard aan gewerkt en zijn de nodige voorzorgsmaatregelen getroffen. Het hebben van internationale partners die ons in geval van nood kunnen ondersteunen, is een geruststellende gedachte.

Om inzet optimaal te kunnen benutten is het van belang ook op internationaal gebied grondig voorbereid te zijn. Optimale internationale samenwerking wordt gerealiseerd op basis van nauwe samenwerkingsafspraken met de partners als ook door gezamenlijk daadwerkelijke praktijkervaringen op te doen. Het nauwkeurig oefenen van een ergst denkbare overstroming maakt het mogelijk om zowel operationele als strategische procedures te testen, en zo in geval van nood nog beter voorbereid te zijn.

Achtergrond
Een dergelijke ramp is niet gebaseerd op theorie, want in het verleden zijn verschillende gebieden binnen Europa getroffen. Een van de ergste overstromingen in de recente Europese geschiedenis vond plaats in 1953, in het Noordzeegebied. Op 31 januari 1953 zijn er meer dan 2100 mensen op het vaste land van België, Groot-Brittannië en Nederland door overstroming omgekomen. Op zee verloren deze dag ruim 200 mensen hun leven.

Scenario
De ontwikkeling van het scenario dat tijdens FloodEx gebruikt zal worden is gebaseerd op de ervaringen en input van het project EU Flood Command, de tragedie in 1953 en Ergst Denkbare Overstroming-gegevens. Het scenario gaat uit van een stormvloed in het Noordzeegebied. Het gehele Noordzeegebied wordt getroffen door een depressie met extreme windsnelheden. Vanwege de combinatie met het getij leidt dit tot extreem hoog water in Duitsland, Groot-Brittannië en Nederland. Uiteindelijk zal het leiden tot overstromingen en windschade.

Command Post Exercise
Op 16 en 17 september zal de internationale Command Post Exercise plaatsvinden. Tijdens de CPX zal het proces voor het aanvragen van internationale bijstand getest worden. De aanvraag en verdeling van internationale bijstand vormt de basis van reddingsoperaties bij acute dreiging. De startsituatie van deze oefening is een acute dreiging van een overstroming die is voorafgegaan door een evacuatie door locale en nationale hulpdiensten. De grootte van het gebied maakt bijstand echter noodzakelijk. Besluitvorming en evacuatie wordt uitgewerkt in een “lead in” die leidt tot de startsituatie van de oefening.

Alle EU lidstaten zullen worden uitgenodigd om met hun ‘national contact point’ deel te nemen aan deze oefening. De oefening zelf geschiedt op nationaal niveau. Dit houdt in dat er voor deze oefening geen gebruik zal worden gemaakt van veldeenheden en alle deelnemers vanuit hun eigen crisiscentra zullen participeren.

Field Exercise (FE)
Van 22 tot en met 25 september zal de internationale Field Exercise plaatsvinden. Doel van de veldoefening is het testen van procedures bij een bijstandsaanvraag door Nederland aan de EU. Het Nederlandse handboek inkomende buitenlandse bijstand zal hiervoor worden gebruikt.

De oefening is gebaseerd op het Europese Community Civil Protection Mechanism, en heeft het algemene doel om bestaande procedures bij het alarmeren, mobiliseren en inzetten van internationale hulpdiensten na een ernstige overstroming, in de praktijk te trainen en te verbeteren. Tijdens de FE worden de in de CPX opgestelde toezeggingen voor bijstand daadwerkelijk uitgevoerd. Hiervoor wordt een overstroming in Noord Holland gesimuleerd. De buitenlandse eenheden worden in combinatie met Nederlandse eenheden operationeel ingezet op verschillende locaties in Noord Holland Noord (het Amstelmeer, omgeving Wervershoof en het Alkmaardermeer). Aansturing ligt in handen van de crisisorganisatie Veiligheidheidsregio Noord Holland Noord.

Data
22 september: Aankomst buitenlandse bijstandsteams in Nederland. Verplaatsing naar gemeente Bergen (NH) waar het basiskamp zal worden ingericht.

23 en 24 september: De buitenlandse eenheden worden in combinatie met Nederlandse eenheden operationeel ingezet op verschillende locaties in Noord Holland Noord.

25 september: Vertrek buitenlandse bijstandsteams.

Oefendoelen
Testen van operationele en strategische procedures
Testen van EU bijstand en modules
Testen van alarmeringssystemen en evacuatiemaatregelen
Testen van de interventie van een EU-Coördinatie
Team en de inkomende buitenlandse bijstand (LEMA)
Verbeteren van operationele samenwerking
Vaststellen van gemeenschappelijke civiele beschermingssamenwerking
(advertentie)
Architecten- en ingenieursbureau W.A. De Herder bna vof
Actueel...
03-06-2023 Camera’s aan boord slag in ‘t gezicht van vissers
03-06-2023 Het wordt er niet fraaier op
03-06-2023 Bij AVIA Den Oever groen opladen
03-06-2023 Laatste Wieringer Menmarathon is aanstaande
02-06-2023 Erepenning KNGU voor oud Wieringer Peter Garrelts
02-06-2023 Jeugdkamp Succes
02-06-2023 Foto van het weekend
02-06-2023 Geldautomaat defect
02-06-2023 Nieuwe column van Pink
02-06-2023 Uitslagen Skuuf An
02-06-2023 BBQ evenement Tante Pietje
02-06-2023 Kwart(je) Triathlon Anna Paulowna gaat ervoor
02-06-2023 Hof van Wieringen en Ulkediep in Hippolytushoef: al één jaar wonen en leven op je eigen manier
02-06-2023 Programma en uitslagen v.v. Succes
02-06-2023 Dankbetuiging mevrouw Van Stralen - Hegeman
01-06-2023 Overleden de heer Doorn
01-06-2023 Gezocht: muzikaal talent
01-06-2023 Demodansgroep Djèstiek 3 juni in Den Helder bij het grootste amateurs muziekfestival
01-06-2023 Vanaf 1 juli betaal je extra voor plastic, bij Wieringer Frietkraam geen verandering
01-06-2023 Dorpsfeest Westerland: Beachvolleybal op het hoogste podium
01-06-2023 Beachvolleybal op het hoogste podium
01-06-2023 Kerknieuws
31-05-2023 1 t/m 7 juni Week van de jonge mantelzorger
31-05-2023 Kom naar uitreiking Cultuurprijs Hollands Kroon 2023
31-05-2023 Wiron gaat weer op de zaterdag voetballen
31-05-2023 Aanbiedingen van onze adverteerders in Hollands Kroon
31-05-2023 Aanbiedingen en nieuws van onze adverteerders
31-05-2023 Vera’s Bakery op bezoek bij Het Groene Huijs
31-05-2023 Asieldier van deze week poes Tessa
31-05-2023 Samen voor een gezonde generatie!
(advertentie)
Poll:
Een hotel langs de Havenweg van dertig meter hoog....
Goed idee
Slecht idee
  
Occasions
Toyota Corolla TS 1.8 Hybrid First edition inclusief afleverkosten
€ 26.395,-

Algemeen nieuws:
Algemeen internetnieuws:
Algemeen wetenschapsnieuws:
Wieringer historie:
De heer Gorter - Klik op de foto voor een grotere versie en meer informatie...