Spoken in de Kop!
Uitgegeven op 08-04-2026 om 20:00 |
linkHARINGHUIZEN - Uniek Spoken Word traject voor jongeren wordt verlengd.
Het groepje was nog klein, de talenten bleken groot. Recent werd het eerste Spoken Word traject voor jongeren uit de gemeente Schagen en Hollands Kroon afgerond met een videoregistratie. Joop Luten, coördinator van Visual Storytelling Centre in Haringhuizen is tevreden. “Maar het liefst bereiken we nog meer jongeren.”
Hij besloot meteen maar door te pakken. Op 12 mei begint dan ook een nieuw traject van zes workshops, waarin jongeren tussen de 12 en 18 alles leren over Spoken Word. Spoken Word is de gesproken vorm van poëzie, die zich kenmerkt door storytelling, rijm, ritme, stijl en voordracht.
Onder leiding van Spoken Word artiest Justin Samgar en schrijver en dichter Yanaika Zomer werken de jongeren de eerste lessen aan een tekst en daarna aan hun performance. De leerlingen leren hoe ze hun eigen en unieke boodschap overbrengen met de mooiste taalvondsten, de beste rijm en metaforen, maar ook met het gebruik van hun stem, hun houding en mimiek. Na afloop van de lessen wordt een professionele videoproductie gemaakt, die vertoond wordt in Haringhuizen.
Docent Yanaika Zomer vertelt daarover: “Dat vinden veel jongeren best eng. Maar als je net begint met wiskunde moet je ook niet achter in het boek kijken. Tegen de tijd dat er zes lessen op zitten ben je klaar voor een toffe performance. En het fijne is dat je die niet voor een live publiek hoeft te doen. Dan is video toch een stuk relaxter. Bovendien kun je die later nog eens terugkijken.”
Trots
De jongeren uit de eerste ronde schreven over uiteenlopende onderwerpen van stroopwafels en pingpongen in de pauze tot zomerkampen en de gemeenschap in de buurt.
Docent Justin Samgar: “Spoken Word kan over alles gaan. De leerling die over stroopwafels schreef is echt een comedian. Zijn tekst is slim en grappig. Degene die over het zomerkamp schreef heeft juist een heel ontroerende vloeiende tekst geschreven over het meisje dat ze was en dat nu volwassen wordt. De videoploeg heeft haar gefilmd op één van de eerste lentedagen in het Dijkgatbos en aan het IJsselmeer waar ze een prachtige voordracht leverde. Ik ben echt heel trots op allemaal. Ze hebben veel energie in hun teksten en performance gestopt. We hebben zes weken lol gehad en iedereen heeft iets moois gemaakt.”
Aanmelden
Jongeren van 12-18 jaar kunnen zich tot uiterlijk 5 mei aanmelden voor de gratis Spoken Word workshops. Stuur een email met je naam, woonplaats, leeftijd en welke opleiding je op dit moment volgt naar Isabelle Braaf (Regiuscollege,
brf@regiuscollege.nl) of naar Joop Luten (
cultuurindenoordkop@gmail.com). Voor meer informatie kun je ook Joop Luten bellen (06 29211729) of kijk op
www.cultuurindenoordkop.nl.
De workshops zijn elke dinsdag in het Regiuscollege van 15.45 tot 17.15 uur en de data zijn 12, 19, 26 mei en 2, 9, 16 juni. De video opnamen voor de clips zullen voor 1 juli afgerond zijn.
Er is samenwerking gezocht met jongerenorganisaties, Kopgroep Bibliotheken, Triade en het Regius College om zoveel mogelijk jongeren te bereiken uit de gemeenten Schagen en Hollands Kroon.
De organisatie wil jongeren graag de kans geven hun stem te laten horen en zich te ontwikkelen in het schrijven en performen.
Het project Spoken Word & Video wordt mede mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage van LEADER en het VSB-fonds.