Verhoogde fietsveiligheid op rsg Wiringherlant
Uitgegeven op 14-02-2025 om 09:27 |
link
WIERINGERWERF - Het is gevaarlijk, in het donker rijden zonder goede fietsverlichting. Bewezen is dat fietsers zelf vaak niet in de gaten hebben dat ze kwetsbaar zijn bij slechte zichtbaarheid. Middelbare school rsg Wiringherlant heeft dan ook honderd setjes gratis fietslampjes ontvangen van Univé Noord-Holland. Dit om meer jongeren veilig te laten deelnemen aan het verkeer en het bewustzijn hiervoor te vergroten.
Dat het vergroten van het bewustzijn noodzakelijk is, blijkt uit onderzoek van Veilig Verkeer Nederland (VVN): 95% van de fietsers vindt het gevaarlijk om in het donker geen verlichting aan te hebben. Toch zijn er geregeld fietsers zonder verlichting op te merken in het verkeer.
Rsg Wiringherlant is een school met zo’n duizend leerlingen uit de hele streek. “We zijn een regioschool, dus Wiringherlant speelt een belangrijke rol in de omgeving”, vertelt plaatsvervangend rector Frans Braunschweiger. “Onze leerlingen komen bijvoorbeeld uit Middenmeer, Hippolytushoef en Slootdorp, maar ook uit het verderop liggende Winkel, Westerland, Anna Paulowna, Den Oever of Medemblik.” Door de minder goede OV-verbindingen komen de meeste van deze leerlingen dan ook fietsend naar school. Tijdens hun route rijden ze meestal over fietspaden, maar dat is niet overal het geval. De leerlingen moeten regelmatig drukke wegen en kruisingen oversteken. Zonder fietslampjes kan dat heel gevaarlijk zijn.
Extra verlichting dankzij Univé Noord-Holland
Om op school aandacht te geven aan de gevaren van fietsen zonder licht, organiseert rsg Wiringherlant elk jaar, in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland (VVN) en LINK Jongerenwerk, een fietslichtcontrole. Zo weten de leerlingen goed wanneer ze een veilige fiets hebben. Een maand voor deze controle verraste Univé Noord-Holland de school met honderd setjes fietslampjes. Tijdens deze controle heeft de verzekeraar samen met de school deze lampjes aan leerlingen uitgedeeld die geen of slechtwerkende verlichting hadden.
700 fietsen gecontroleerd: 35 keer geen licht
“Ongeveer zevenhonderd fietsen hebben we langs zien komen. De lichten van de elektrische fietsen waren meestal wel op orde, maar er waren nog zo’n 35 leerlingen die zonder licht fietsten. Dat viel me niet tegen, maar het zijn er altijd nog 35 te veel”, vertelt Braunschweiger. De leerlingen zonder licht hebben deze lampjes gekregen en de lampjes die over zijn, liggen nu bij de conciërge. Als leerlingen toch onverwachts zonder fietslicht komen te staan, is er de mogelijkheid om een nieuw setje te halen. Zo kunnen alle leerlingen van rsg Wiringherlant veilig door het verkeer fietsen.