Senioren Hollands Kroon in de bres voor garnalenvissers


Uitgegeven op 21-09-2013 om 13:24  |  link

HOLLANDS KROON - Jeff Leever, gemeenteraadslid van de Senioren Hollands Kroon, neemt het op voor de garnalenvisserij. Hij heeft daarover schriftelijk vragen gesteld aan burgemeester en wethouders.

Jeff Leever schrijft:
Visserij en bedrijven in Den Oever worden bedreigt door de Zwarte zee eend Den Oever is de grootste garnalenplaats van Europa. Daar moet de gemeente Hollands Kroon iets mee volgens Raadslid Jeff Leever van Senioren Hollands Kroon en heeft hierover schriftelijke vragen gesteld aan het college..

Het gist en het broeit in de door beleidmakers en Ngo's murw gebeukte visserijsector, die toch al te maken hebben met hoge onkosten en onbegrijpelijke lage visprijzen. Het zal me niet verbazen als er harde acties komen.

Delen Noordzee verboden voor visserij door akkoord natuurbeweging, vissers en rijksoverheid.
'De Zwarte zee-eend bedreigt onze garnalen vloot, op de voorpagina van De Telegraaf van vrijdag 13 september jl. In het artikel dat eronder staat, dat door de bescherming van de zwarte zee eend de gehele kuststrook verboden gebied wordt voor garnalenvissers. In de garnalenvisserijsector komen daardoor duizenden arbeidsplaatsen direct en indirect in gevaar.. In het artikel is ook vermeld dat de zwarte eend helemaal geen bedreigde diersoort meer is en dat de vogel in Duitsland nota bene afgeschoten wordt. Moeten wij als visserij gemeente hier geen actie op ondernemen?'


De visserijsector, de natuurbeweging en staatssecretaris Henk Bleker van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie hebben op dinsdag 13 december een akkoord ondertekend over de bescherming van natuurgebieden in de Noordzee.
Sommige delen in de Nederlandse kustzone worden verboden voor de boomkor- en garnalenvisserij. Als tegenprestatie beloven de natuurorganisaties om de komende jaren niet naar de rechter te stappen, zodat de visserij de tijd en de kans krijgt om nieuwe, duurzamere, vistechnieken in te voeren.

Met het akkoord worden de natuurdoelen van twee Natura 2000-gebieden op zee gehaald. Het akkoord stimuleert tevens de verduurzaming en de innovatie in de visserijsector. Zo gaan economie en ecologie hand in hand.

Visverbod
Ook de garnalenvisserij wordt in beide gebieden ingeperkt: tien procent van de Noordzeekustzone is per direct niet meer toegankelijk voor garnalenvissers, dit groeit in 2014 tot een kwart van het gebied. Voor een aanvullende twintig procent van het gebied mag vanaf 2014 alleen met de best beschikbare techniek worden gevist.

Innovatie
Het akkoord stimuleert de innovatie van vistechnieken, door bijna een derde deel van de Noordzeekustzone open te stellen voor alleen innovatieve visserij, zoals de garnalenpuls en de sumwing. Zo krijgt de visserijsector de gelegenheid om experimentele technieken die zich hebben bewezen in deze gebieden toe te passen. Voor het uitvoeren van experimenten zijn vergunningen nodig op basis van de natuurbeschermingswet.
De ondertekenende natuurbeschermingsorganisaties leggen zich met het akkoord vast de komende jaren daar geen juridische procedures tegen te voeren. Daarmee wordt de juridificering van het natuurbeleid teruggedrongen.
Staatssecretaris Henk Bleker: "Dit draagt bij aan de stabilisering en normalisering van Natura2000. Tegelijkertijd kan de sector belangrijke stappen zetten naar economische en ecologische duurzaamheid. Het is gebleken dat deze partijen zich bewust zijn van het feit dat we elkaar nodig hebben om de Noordzee weer gezond te maken."

Garnalenvisserij
Naast het VIBEG-akkoord hebben visserijsector, de natuurbeschermingsorganisaties en de overheid ook overeenstemming bereikt over een perspectief voor de garnalenvisserij in alle Nederlandse kustwateren. De economische situatie in de garnalensector is slecht. De overheid stelt ongeveer 2 miljoen euro beschikbaar voor diverse projecten in de garnalenketen en voor de opstelling van een masterplan voor de garnalenvisserij. Daarnaast kunnen het bedrijfsleven en de natuurbeschermingsorganisaties plannen indienen bij de overheid die een duurzame en rendabele garnalenvisserij dichterbij brengen.

Senioren Hollands Kroon
Raadslid Jeff Leever
Archiefbericht:
Dit artikel is gepubliceerd op 21-09-2013 en kan niet meer actueel zijn.
(advertentie)
Actueel...
17-01-2026 Nieuwe column Pink
17-01-2026 Gratis tweedaagse cursus voor jonge, ambitieuze vissers
16-01-2026 Historie op 't Hoekje
16-01-2026 Raddraaiers bij Café Arlette
16-01-2026 De doos van Trien
16-01-2026 Informatieavond Engelandreis v.v. Wiron
16-01-2026 Cursus Omgaan met pubers
16-01-2026 3A7 brengt nieuwe single Babe uit
16-01-2026 Jubilarissen in het zonnetje tijdens nieuwjaarsborrel KNRM Den Oever
16-01-2026 Grote zorgen brede sectoren over Natuurherstelverordening
16-01-2026 Rode Hoeden Wieringen gingen drie dagen naar de Bonte Wever
16-01-2026 Chef Jwan by night
15-01-2026 Opening Speijers Platen
15-01-2026 Winnaars actie 'Houd de boel heel'
15-01-2026 Oproep van Ulkediep en Hof van Wieringen
15-01-2026 Jaarvergadering IJsclub Voorwaarts
15-01-2026 Hippo in actie voor Because We Carry en zamelt slaapzakken en toilettassen...
15-01-2026 Incidentele subsidie voor goede ideeën in Hollands Kroon
15-01-2026 Dankbetuiging heer De Krijger
15-01-2026 Collectanten voor Amnesty International gezocht
15-01-2026 👥 Kerkdiensten en activiteiten 👥
15-01-2026 BSO ’t Buitenhof maakt schoon schip
14-01-2026 Oproep UPDATE
14-01-2026 Jongerenavond in Dorpshuis Hippo
14-01-2026 Nieuwe campagne ‘Let je een beetje op mij?’ voor veiliger schoolroutes
14-01-2026 Regenboognetwerk Hollands Kroon start het jaar met een improvisatieworkshop
14-01-2026 Afhijsing in de Slingerweg
14-01-2026 Wantij Trio in het Huis van de Wadden
14-01-2026 Nieuwe song Rob Makreel: Wat is het koud
14-01-2026 Ferry Hille 50 jaar actief binnen toneelvereniging Succes
(advertentie)
Occasions
Toyota Yaris Cross 1.5 HEV 130 full options ash grey
€ 34.995,-

Toyota C-HR 1.2T Dynamic
€ 16.245,-

Algemeen nieuws: